ISO/IEC 15504-SPICE

ISO/IEC 15504-SPICE

ISO/IEC 15504-SPICE-Yazılım Süreçleri İyileştirme Sertifikasyonu:

 ICT Certify Test ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd. Şti. ISO/IEC 15504-SPICE-Yazılım Süreçleri İyileştirme Sertifikasyonu hizmeti veren ve bu konuda en çok sayıda belgelendirme yapan, TÜRKAK tan Akredite ürün/süreç belgelendirme kuruluşudur. ICT Certify, ISO/IEC 15504(SPICE) denetim faaliyetlerinin aksamaması ve mağduriyet yaşanmaması için online denetimlere (TURKAK ın izni (https://www.turkak.org.tr/Duyuru/62) ve online denetim prosedürlerine uyarak dünyadaki iyi uygulamalar dahilinde) devam etmektedir.

SPICE-ISO/IEC 15504, ISO/IEC 33000, ASPICE (Otomotiv SPICE) ve diğer Yazılım Kalitesi ve Süreçleri İyileştirme Sertifikasyonu nedir ve Zorunluluğu: ISO/IEC 15504, ISO/IEC 33000, ASPICE (Otomotiv SPICE), ISO/IEC 29110, ISO/IEC 12207 standartları, yazılım geliştirmede ve yazılım projelerindeki başarısızlıkların önüne geçerek, yazılımda kalite sertifikasyonunu teşvik etmeyi ve uluslararası rekabet gücüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Kamu yazılım projelerinde ISO/IEC 15504 SPICE Seviye 2 yazılım kalite modellerinin uygulanması şartı istenmektedir. Ayrıca Türkiye de Sağlık, Savunma, Enerji, İletişim, CBS vb. sektörlerinde de SPICE belgesi almak zorunludur.

Otomotiv Spice ve SPICE-ISO/IEC 15504 :


Otomotiv SPICE ise hem Avrupa da hem de Türkiye de otomotiv sektörüne yazılım üreten firmalar için zorunludur. SPICE-ISO/IEC 15504, CMMI ın muadilidir. SPICE-ISO/IEC 15504, ISO/IEC 33000, ASPICE, ISO/IEC 12207 Sertifikaları uluslararası geçerlidir ve intacs (https://www.intacs.info) dan yetkili SPICE denetçileri tarafından yapılmaktadır. TÜRKAK tarafından verilen ISO/IEC 17065 Akreditasyon Sertifikasına sahip olan SPICE Belgelendirme şirketimiz hakkında özet bilgiler aşağıda yer almaktadır: SPICE (ISO/IEC 15504) Akreditasyonu kapsamı diğer akredite Belgelendirme Kuruluşu ile aynı geçerlilik özelliklerine sahiptir. SPICE belgeleri intacs SPICE Competent Assessor (SPICE Baş Denetçisi) tarafından verilmektedir. Verilen SPICE sertifikaları Sağlık Bakanlığı KTS sistemi tarafından da tanınmaktadır. SPICE geçerlilik süreleri kapsamında ön denetim, denetim ve ara denetim faaliyetleri yapılmaktadır. Ücretlendirme konusunda fiyat avantajları internet sitesinde (http://ictcertify.com/) yer alan Ücret Yönergesinde bulunmaktadır. Daha önceden belge alıp ara denetim/yeniden belgelendirme süresi yaklaşan firmalar yüksek ara denetim ücretleri ödemek yerine daha düşük maliyetle ICT Certify’a yeni belgelendirme başvurusunda bulunabilir. Diğer akredite belgelendirme kuruluşu ile Fiyat fark tablosu ekte yer almaktadır. Yeni Koronavirüs Hastalığı(COVID-19) dolayısıyla SPICE denetim faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için ICT Certify online denetim ve ön denetim olanağı sunmakta ve ücretlerinde de indirim yapmıştır. Akreditasyon numarası: AB-0126-U olan ICT Certify Akreditasyon Belgesi ekte yer almaktadır. (https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search linkinden firma ismi ile sorgulama yapılabilir) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Resmî Gazetede 29 Haziran 2022 tarihli 31881 sayılı yayınlanan yönetmelik gereğince Kamu Bilişim Alımı kapsamında yazılım firmalarının Yazılım Yetki Belgesine sahip olabilmeleri için; yazılım geliştirme, yazılım entegrasyon ve yazılım bakım hizmetlerini kapsayan “TS EN ISO/IEC 27001” belgesi ile birlikte "TS ISO/IEC 15504 Seviye 2" belgesini almaları zorunludur.

Paylaş